Brezilya Resmi Kripto Kurumu Kuruyor

Stevedanews


El Salvador’un geçtiğimiz sene Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından Arjantin, Brezilya gibi birçok ülkenin benzer adımlar atacağı uzmanlarca belirtilmişti. Enflasyonsan olumsuz etkilendikleri görülülen Latin Amerika bölgesindeki diğer ülkelerin aynı adımı atması kısa vadede zor görünse de kripto para birimlerinin her geçen gün daha fazla tartışılması ve meclis ile senatolarda ele alınıyor olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Brezilya’da Resmi Kripto Kurumu Açılacak

Dün akşam Brezilya Senatosu’nda önemli bir oylama yapıldı ve kripto para işlemlerini regüle etmeyi öneren bir kanun tasarısı senatodan geçti. Senatör Flavio Arns tarafından sunulan tasarıya göre, kripto paraların regülasyonu Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nundan alınacak ve hükumet bu konuyla ilgilenen yeni bir devlet kurumu kuracak. Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yalnızca ICO’ları gözetimi altında tutacak.

Taslak metinde “Sanal hizmet sağlayıcıları” ibaresi yer alırken, bu sıfata sahip olan şirketlerin, diğer finansal kurumlarla aynı sorumluluklara sahip olacakları belirtiliyor.

Kanun tasarısının bundan sonraki durağı ise meclis… Tasarının meclisten de geçmesi durumunda, hükumet üst yönetiminin son bir veto hakkı daha bulunuyor; ancak buradan gelen bir onayın ardından tasarı tamamen kanunlaşabilecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meksika Senato Binası’nda Artık Bir Bitcoin ATM’si Var!

Daha Önce de Tasarılar Gündeme Gelmişti

Senato’nun Ekonomik İşler Komitesi Şubat ayında bu kanun tasarısını kabul etmiş ve genel oylama için tasarının önünü açmıştı. Komite ayrıca, Arns gibi iki tasarı daha sunan Styvenson Valentim ve Soraya Thronicke adlı senatörlerin tasarılarını ise reddetmişti.

Brezilya son dönemde kripto paraların yoğun şekilde benimsendiği ülkelerin başında geliyor. Birçok uluslararası kripto odaklı şirket, ülkeye yatırım yapmaya devam ederken hem Bitcoin hem de Ethereum spot ETF’leri ülkede 2021 yılında kabul edilmişti.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap