Borsalara Bitcoin aktı: Yeni yatırımcılar satıyor mu?

Borsalara Bitcoin aktı: Yeni yatırımcılar satıyor mu?


Bitcoin fiyatı, Çarşamba günü kısa bir süre için 40 bin doların üzerini görmesinin ardından devam eden günlerde serbest düşüşe geçti. Bir numaralı kripto para, bugün 34 bin 200 dolara kadar çekildi.

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, küresel piyasalarda genel olarak görülen riskten kaçış eğilimiyle birlikte geldi. Bazı analistlere göre, 30 bin dolara düşüş, daha fazla satışı beraberinde getirebilir. Bu noktada, dünyada en çok Bitcoin’e sahip halka açık şirket olan MicroStrategy’nin ortalama maliyetinin 30 bin dolar olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Borsalara Bitcoin girişi arttı

Zincir üstü verilere bakıldığında, borsalara yatırılan Bitcoin miktarının son günlerde tırmanışa geçtiği görülüyor. Glassnode’a göre, 6 Mayıs Cuma günü borsalara toplamda 66 bin 615 BTC girdi. Bu seviye, Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

kripto haberleri
Borsalara Bitcoin girişi son günlerde önemli ölçüde arttı, kaynak: Glassnode

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin önemli destekte: Kötü senaryoda olabilecekler

Yeni yatırımcıların etkisi büyük mü?

Öte yandan bir başka veri de fiyatlardaki düşüşte kısa vadeli yatırımcıların etkisinin büyük olduğuna işaret ediyor. CryptoQuant verileri, 5-6 Mayıs’ta borsalara elde tutma süresi 3 aydan daha kısa olan toplam 16 bin 142 BTC girişi gerçekleştiğini gösteriyor.

kripto haberlerikripto haberleri
Elde tutma süresi 3 aydan daha kısa olan Bitcoin’lerin borsalara girişi arttı, kaynak: CryptoQuant

Hisseler için uyarı işareti olabilir

Son olarak Bitcoin’in Nasdaq ile yükselen korelasyonu göz önüne alındığında, hafta sonu yaşanan düşüşlerin Pazartesi günü hisselerde devam edebilecek geri çekilmenin bir göstergesi olabileceği öne sürülüyor. MarketWatch’a konuşan Oanda analisti Jeffrey Halley, “Bitcoin’in hisse senedi piyasalarının göstergesi olduğu dönemler yaşandı ve bazen satılan ilk varlık oldu. Kripto paralar, küresel piyasalarda 7 gün, 24 saat işlem görüyor. Bu nedenle fon yöneticileri, riskten kaçış anlarında potansiyel olarak önce Bitcoin’e yönelirler.” dedi. Halley’e göre, hafta sonu boyunca herhangi bir olumsuz gelişme, Bitcoin fiyatını 32 bin dolara kadar çekebilir ve risk duyarlılığı bozulmaya devam ederse yatırımcılar, bir sonraki destek seviyesi olarak 28 bin doları izleyecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap