Blender.io, ABD’nin Kuzey Kore Yaptırım Listesinde!

Stevedanews


ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, kripto karıştırıcı Blender.io‘yu Kuzey Kore ile iş birliği yaptığı için yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine ekledi.

Bugün yaptığı basın açıklamasında, ABD hükümeti siteyi Kuzey Kore’deki gruplar tarafından Mart ayında Axie Infinity‘nin Ronin Köprüsü‘ne yapılan saldırı da dahil olmak üzere çalınan kripto para birimini aklamak için kullanacak şekilde bağladı. ABD hükümeti, Kuzey Korelilerin Blender.io’yu çalınan yaklaşık 620 milyon dolardan 20.5 milyon doları işlemek için kullandığını söylüyor.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson yaptığı açıklamada; “Bugün, Hazine ilk kez bir sanal para birimi karıştırıcısına yaptırımı onaylıyor.” dedi.

“Yasadışı işlemlere yardımcı olan sanal para birimleri, ABD ulusal güvenlik çıkarları için bir tehdit oluşturuyor. Kuzey Kore’nin yasa dışı finansal faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz ve devlet destekli hırsızlığın ve onun kara para aklama olanaklarını sağlayanların cevapsız kalmasına izin vermeyeceğiz.”

Hazine, Blender.io ile bağlantılı 46 adresi listelemenin yanı sıra, Kuzey Kore’nin Lazarus Grubu tarafından kullanılan ve 2019’dan beri yaptırım uygulanan dört yeni cüzdan adresini de ekledi.

Hazine’ye göre Blender.io, 2017’deki lansmanından bu yana 500 milyon doların üzerinde Bitcoin transferini kolaylaştırdı. Soruşturma, onu Rus bağlantılı fidye yazılım grupları Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi ve Gandcrab tarafından yapılan kara para aklama işlemleriyle de ilişkilendirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: OpenSea’nin Discord Sunucusu Saldırıya Uğradı, 13 Cüzdan Hacklendi!

Hazine, karıştırıcıların yasa dışı amaçlarla kullanımını araştırmaya devam edeceğini ve kripto finansman risklerine yanıt vermesi gereken otorite aralığını değerlendireceğini söyledi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap