Bitcoin Yarılanması (Halving) Nedir ve Neden Önemlidir?

Stevedanews


11 Mayıs 2020’de gerçekleşenlere, Bitcoin yarılanmasının (halving) ne anlama geldiğine ve yatırımcıların bu konu hakkında nasıl düşünmesi gerektiğine dair bazı başlıklar topladık.

  • Bitcoin yarılanması nedir?
  • Fark edecek olan nedir?
  • ABD doları ve Bitcoin.
  • Bir sonraki yarılanma ne zaman gerçekleşecek?
  • Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin blok zincirindeki bir “blok”, 1 MB değerinde Bitcoin işlem kayıtlarını depolayan bir dosyadır.

“Madenciler”, zor bir matematik problemini çözmek amacıyla özel donanım kullanarak bir sonraki bloğu eklemek için rekabet eder, “hash” adı verilen rastgele 64 karakterlik bir çıktı üretir, görevi tamamlar ve değiştirilemeyecek şekilde bloğu kilitler. Madenciler bu blokları tamamlayarak Bitcoin kazanırlar.

Kripto para birimi ilk piyasaya çıktığında madenciler blok başına 50 bitcoin (BTC) kazanacaktı. Bitcoin tabanlı merkezi olmayan finans protokolü Sovryn‘in kurucu ortağı Edan Yago‘ya göre; “Bu şekilde, erken benimseyenler, daha ne kadar başarılı olacağı netleşmeden önce bile ağ madenciliği yapmaya teşvik edilebilir.” demişti.

Bitcoin yarılanması, yeni BTC yaratma hızının yarıya indirilmesidir; bu, her 210.000 blokta bir veya yaklaşık dört yılda bir, 21 milyon Bitcoin’in tamamı tamamen çıkarılana kadar gerçekleşir.

2012’deki ilk Bitcoin yarılanması, bir blok madenciliği için ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü. 2016’da, yarılanma etkinliği, ödülleri tekrar çıkarılan blok başına 12,5 BTC’ye indirdi ve 11 Mayıs 2020 itibariyle, çıkarılan her yeni blokla sadece 6,25 yeni BTC oluşturuldu.

Private Internet Access dijital para birimi ve gizlilik savunucusu Caleb Chen, madenciler kesinlikle “Bitcoin yarılanmasını planlamalı; çünkü gelirde neredeyse anlık bir düşüşü temsil ediyor” dedi. Yarılanma, kripto para biriminin her yönü üzerinde dramatik bir etkiye sahip olan Bitcoin sisteminin yerleşik bir özelliğidir.

Fark edecek olan nedir?

Bitcoin alıcıları da bu sistemik özelliğin farkında olmalıdır; çünkü yarılanma genellikle kripto para birimi için büyük miktarda türbülansa neden olur.

Listing.Help‘in kurucusu ve CEO’su Sergei Khitrov“Coindesk analistleri, her yarılanmadan hemen bir ay önce ve bir ay sonra Bitcoin işlem hacimlerinde bir artışa işaret etti.” dedi.

Bunun nedenini anlamak çok kolay; çünkü Bitcoin yarılanması gerçekleştikçe, mevcut Bitcoin arzı küçülecek, böylece henüz çıkarılmamış Bitcoinlerin değeri artacak ve bu dalgalanmalarla birlikte kâr etme şansı elde edilecek.

Bazı bağlamlar için Bitcoin’in tarihini düşünün. İlk yarılanma, 28 Kasım 2012’de, bir Bitcoin’in fiyatı sadece 12 $ iken gerçekleşti. Bir yıl sonra, Bitcoin yaklaşık 1.000 $’a fırladı. 9 Temmuz 2016’da ikinci yarılanma gerçekleşti. Bitcoin o zamana kadar BTC başına 670 dolara düştü; ancak Temmuz 2017’ye kadar 2.550 dolara çıktı. O yılın Aralık ayında Bitcoin, takriben 19.700 dolara ulaştı ve bu seviyo, o zamana kadarki en yüksek seviyeydi.

11 Mayıs 2020’deki en son yarılanma etkinliğine gelince, Bitcoin 8.787 dolarda oturuyordu ve o zamandan bu yana fiyatı patladı.

Elbette, bir yarılanmadan sonra Bitcoin’in patlamalarına bakarken göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de vardı: kripto para birimleri ve Bitcoin’in kendisinin haber kapsamının artması, dijital varlığın anonimliğine duyulan belirli bir hayranlık ve para birimi için yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyüyen kullanım örnekleri listesi ve gerçek dünya. Bununla birlikte, tarihin değerine herhangi bir hisse senedi koyarsanız, o zaman geçmiş yıllardaki Bitcoin yarılanmaları, kripto fiyatı için uzun vadeli yükseliş katalizörleri olmuştur.

Sonra tekrar, Bitcoin’in kısa tarihindeki üçüncü yarılanmanın Bitcoin ekosistemini başka şekillerde etkilemesi neredeyse garantidir. Öncelikle, madencilik için ekonomik ödül daha az zorlayıcı ve daha az verimli madenciler için kârsız hale geldikçe Bitcoin madencilerinin sayısının düşmesi bekleniyor.

ABD Doları ve Bitcoin

Öyleyse madencilerin ilk etapta aldığı ödülleri neden yarıya indirelim?

Madencilerin kalan blokları dağıtmaları için daha az teşvik var gibi görünüyor; ancak bu aslında sistemin bir özelliği.

Yago; “Satoshi Nakamoto (Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı), ağ tarafından oluşturulan işlem ücretleri zamanla arttıkça, madenci sübvansiyonuna olan ihtiyacın azalacağını öngördü ve önceden belirlenmiş, azalan yeni basılmış BTC oranını bunu akılda tutarak inşa etti.” dedi.

Khitrov, yarıya indirmenin kriptonun temel özelliklerinden biri olduğunu belirterek aynı fikirde. “Yarılama, kripto para birimi emisyonunu kontrol etme sorununu çözüyor ve ayrıca kripto para birimi enflasyonunu azaltmayı hedefliyor.Bitcoin kodu, emisyon bitiş tarihini ertelemek için yeni kripto para biriminin serbest bırakma miktarını otomatik olarak ayarlar.” dedi.

Bitcoin’in ilk gerçekten ana akım sonrası yarılanma (halving) etkinliğinin, ABD’nin para arzını ani ve benzeri görülmemiş bir şekilde artırdığı ve derin bir ekonomik krizi önlemek için trilyonlarca dolar bastığı bir yıl olan 2020’de gerçekleşmesi tesadüfi. Tabii ki, yatırımcılar, hem enflasyon hem de hazine getirileri ile bu benzeri görülmemiş para politikasının etkilerini görmeye başlıyor ve bu da piyasanın en son rallisinin durmasına neden oluyor.

Öte yandan Bitcoin, temelde deflasyonisttir. Aslında Chen, “Bitcoin yarılanması, Bitcoin’in deflasyonist doğasının tekrar eden bir tezahürünü temsil ediyor” diyor. Bu, başından beri Bitcoin için boğa tezinin can alıcı noktası oldu: Bu merkezi olmayan kripto para, hükümetler ve onların merkez bankaları tarafından belirsiz bir şekilde basılamaz ve nihai arz %100 bilinmektedir.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Dijital Cüzdan (Digital Wallet) Nedir?

Peki Bir Sonraki Yarılanma Ne Zaman?

Serbest akışlı Bitcoin günleri geride kaldı. Sonraki Bitcoin yarılanması etkinlikleri daha sert etkiler bırakacak.

Tüm “kolay” Bitcoin’ler çıkarıldı. Var olabilecek 21 Milyon Bitcoin’den 18,5 milyondan fazlası veya yaklaşık %89’u zaten çıkarıldı ve dolaşımda. Her gün yaklaşık 900 yeni Bitcoin çıkarılıyor ve dijital dolaşıma giriyor; ancak bilgi işlem gücündeki ilerlemeler daha hızlı madencilik oranlarına yol açtı, bu yüzden bundan daha fazlası olabilir.

Yarılanmalar zamanla devam ettikçe, Bitcoin arzının büyüme hızı, 21 milyon BTC’nin tamamı çıkarılıncaya kadar yavaşlamaya devam edecek; tahminler, 2140‘ta çıkarılan Bitcoin’in son fraksiyonlarına sahip.

Bir blok madenciliği ödülünün yarıya ne zaman kesileceğine dair kesin bir tarih yoktur. Son yarılanmadan bu yana 210.000’inci bloğun ne zaman çıkarıldığına bağlı.

Yeni Bitcoin’lerin kabaca her 10 dakikada bir çıkarıldığı göz önüne alındığında, bir sonraki yarılanmanın Mayıs 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor ve o bilinmeyen günde bir madencinin ödülü 3.125 BTC’ye düşecek. Bitcoin madencileri ve yatırımcıları şimdiden hazırlanmaya başlasa iyi olur.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap