Bitcoin ve Nasdaq Korelasyonu Yatırımcıları Endişelendiriyor

Bitcoin ve Nasdaq Korelasyonu Yatırımcıları Endişelendiriyor


Hem Bitcoin hem de Nasdaq, kötü zamanlardan geçiyor. Wall Street’in teknoloji endeksi ile kripto para birimlerinin lideri Bitcoin arasında oluşan korelasyon biraz yatırımcıların gözünü korkutmuş gibi duruyor.

Bitcoin ve Nasdaq Korelasyonundan Yatırımcılar Memnun Değil

Bitcoin ve Nasdaq arasında oluşan korelasyon hem kripto yatırımcılarını hem de borsa yatırımcılarını endişelendiriyor. Yatırımcılara göre, her ikisi de birbirinin trendini bozuyor. BFMTV’nin haberine göre, burdaki korelasyon pek sağlıklı değil.

Enflasyonun her ay yeni zirvelere ulaşması ve Fed’in giderek daha şahin bir duruş sergilemesiyle birlikte, ABD ekonomisi yaklaşan bir resesyon riskiyle karşı karşıya.

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birlikte yatırımcılar ve Wall Street şirketleri, piyasa değeri ile lider olan kripto para birimini ciddiye almaya başlamıştı. Ancak, analistlerin söylediği gibi bir resesyon geliyorsa, kripto piyasası bu kez farklı sonuçlarla karşılaşabilir.

Nasdaq Bileşik Endeksi’nden Standard & Poor’s 500’e ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100’e kadar, Bitcoin’in ABD hisse senetleriyle son zamanlardaki güçlü korelasyonu nedeniyle, bazı analistler, Bitcoin’in performansının muhtemelen daha geniş piyasaların neler yaptığına bağlı olacağını söylüyor.

Path Trading Partners’da baş stratejist olan Bob Iaccino şunları söyledi:

“Bitcoin, korelasyon açısından kendisini gerçekten Nasdaq’a bağladı ve Fed oranları artırmaya devam ederse ve piyasa oranları artıracağına inanıyorsa, durgunluk olsun ya da olmasın, Nasdaq kısa vadede zarar görür. Bu korelasyon devam ederse, kripto da zarar görür”

CoinDesk‘e göre Bitcoin ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi arasındaki 90 günlük korelasyon, 2020’den bu yana yükselmeye devam etti ve son zamanlarda aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi yeni bir zirveye ulaştı.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap