İlginizi Çekebilir

Bitcoin neden düşüyor? 34 bin doları da kırdı

Bitcoin neden düşüyor? 34 bin doları da kırdı


Bitcoin, hafta sonunda da düşüşe devam etti. Çarşamba günü Fed’in faiz artırımından sonra kısa bir süre için 40 bin doların üzerine çıkan lider kripto para, devam eden günlerde üst üste düşüşler yaşadı. 4 gündür değer kaybeden Bitcoin, bugün de 33 bin 700 dolara kadar geri çekildi.

Son 24 saatte Bitcoin yüzde 5’in üzerinde, Ether yüzde 6, piyasa değerine göre ilk 100’de bazı kripto paralar ise yüzde 15’i aşan değer kayıpları kaydetti. Birkaç günde toplam piyasa değerinden silinen miktar, 200 milyar doları aştı.

Bugün görülen düşüşle beraber Bitcoin’de yaklaşık 475 milyon dolarlık kaldıraçlı pozisyon tasfiye edildi. Fiyatta yükseliş bahsiyle kaldıraçlı işlem yapan 100 bine yakın hesap, on milyonlarca dolar para kaybetti.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ve genel olarak tüm piyasalarda görülen düşüş, yükselen enflasyona karşı artırılan faiz oranlarıyla geldi. Bitcoin’in özellikle geçen yıldan bu yana Wall Street ile bağlarının daha da derinleşmesi, hisselerle Bitcoin arasındaki korelasyonun artmasını da berberinde getirdi. Son zamanlarda Nasdaq ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki, rekor seviyelere yükseldi. Dolayısıyla geleneksel piyasalarda yaşanan bir satış dalgası, kripto paraları da önemli ölçüde etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Borsalara Bitcoin aktı: Yeni yatırımcılar satıyor mu?

Fed faiz artışının yarattığı sert rüzgarın ardından şimdi sıra enflasyon verisinde. Çarşamba günü ABD enflasyonu açıklanacak. Piyasaların gözü, ABD’den gelecek bu açıklamada olacak. Beklentiler, enflasyonun yüzde 8.1 olarak bildirileceği yönünde. Enflasyonun beklentilerin altında kalması veya üstünde gelmesi, piyasada volatiliteyi artırabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap