Bitcoin Layer kurucusu Bhatia: Düşüşlerin sorumlusu kaldıraç

Bitcoin Layer kurucusu Bhatia: Düşüşlerin sorumlusu kaldıraç


Bitcoin, Kasım ayındaki 69 bin dolarlık seviyesinden %80’den fazla düşerken, altcoin’ler de bu anlamda ciddi değer kaybetti ve yatırımcılarına ayı sezonunun en zorlu dönemlerini yaşatıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan analiz firması The Bitcoin Layer’ın kurucusu Nik Bhatia, ABD medyasından CNBC’ye değerlendirmelerde bulundu ve düşüşlerin kaldıraçlı işlemler ile “kripto bankalarının” yüksek faiz vadeden sistemi olduğunu belirtti.

“Yüksek getiri vaatleri ve ponzi tarzı platformlar…”

Birçok uzmanın söylediği gibi Fed’in faiz politikasının da düşüşlerde etkisi olduğunu ancak bu durumun diğerleri kadar büyütülmemesi gerektiği yorumunu yaptı:

“Ayı piyasası yatırımcılara ve şirketlere aslında çok büyük darbe vurdu. Burada Fed’in politikalarından çok kaldıraçlı işlemler ve bazı kötü aktörlerin varlığı etkiliydi. 3AC ve Terra gibi şirketlerin vadettiği yüksek getiriler ile Celsius gibi biraz da ponzi tarzı olaylara karışan şirketler bugüne gelmemize sebep oldu”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Cathie Wood: 200 haftalık seviye endişe uyandırıyor

“Domino taşları daha da yıkıcı oldu”

Celsius’un çöküşünün, yatırımcılara vadedilen yüksek faizleri karşılamak için, kullanıcı fonlarının merkeziyetsiz finans uygulamalarında kullanılarak geldiğini belirten Bhatia, “Kullanıcılar ve yatırımcılar, kendilerine garanti edilen yüksek faizin nereden geldiğini bile bilmiyorlardı. Aynı durumu yatırımcılar kaldıraçsız olarak yapsalardı, etkilenen sadece onların portföyleri olacaktı. Ancak yüksek kaldıraçlı pozisyonlara girmek domino taşlarının daha da yıkıcı şekilde devrilmesine yol açtı” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap