Bitcoin Hakkında Sizleri Şaşırtacak 5 İlginç Gerçek

Stevedanews


Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, her geçen gün popülerliğini artırıyor. Lider kripto para birimine dair geçmişten günümüze kadar pek çok ilginç gerçek bulunuyor. Şimdi bu gelişmelere yakından bir göz atalım.

2 pizzaya 10 bin Bitcoin

Tarihteki Bitcoin ile ilk ödeme işlemi 2010 senesinde Florida’daki bilgisayar programcısı Laszlo Hanyecz tarafından gerçekleştirildi. Papa John’s’tan iki pizza sipariş eden Hanyecz, karşılık olarak 10 bin Bitcoin ödedi.

Dokuz evin enerjisi

Bitcoin madenciliği şüphesiz pek çok girişimcinin hayallerini süslüyor. Oysaki bugün her Bitcoin işlemi, ABD’de bir gün içinde dokuz evde kullanılan enerjinin toplamını gerektiriyor. Bitcoin madencileri sürekli olarak daha çok sayıda ve daha hızlı bilgisayarlar edinmek durumunda kalıyorlar.

Sınırlı sayıda Bitcoin var

Bitcoin kripto para birimi dijital bir para olduğu için sınırsız sayıda varmış gibi düşünülebilir. Fakat arz miktarının 21 milyon birimle sınırlandırılması daha tasarım aşamasındayken kararlaştırılmış bir özelliktir. Piyasadaki Bitcoin’ler geçerliliğini 2140 yılında yitirecek.

BTC kabul eden ilk üniversite

Dünyanın Bitcoin ile harç ücreti kabul eden ilk üniversitesi, Güney Kıbrıs’taki University of Nicosia olarak bilinmektedir. Japonya ise 1 Nisan 2017 itibarıyla Bitcoin’i legal ödeme yöntemi olarak kabul etti.

İlk milyarderler

Facebook davası ile tanınan ve günümüzde Gemini borsasının sahipleri olan ABD’li ikiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss, seneler önce Bitcoin’in değerinin 11 bin 800 doları görmesiyle birlikte, dünyanın ilk bitcoin milyarderleri oldular. İkizlerin Bitcoin’i 120 dolar değerindeyken satın almaya başladığı söyleniyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap