Bitcoin Düşerken, İlk Kaçanlar Balinalar!

Stevedanews


Bitcoin balinalarının sayısı, muhtemelen merkezi borsalara (CEX‘ler) üç ayın en yüksek madeni para girişi nedeniyle, bu yılın başlarından bu yana görülmeyen seviyelere doğru hızla düşüyor.

Bitcoin (BTC) piyasa takipçisi Glassnode, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi için, en az 1.000 coin tutan balinalar için bir pazar çıkışı ve Şubat ayından bu yana en fazla 1,7 milyon coin değerinde döviz girişini gösteren veriler de dahil olmak üzere birkaç düşüş göstergesi yayınladı.

Bitcoin Balinaları Kaçıyor

BTC‘nin yüksek CEX girişleri, balinaların, muhtemelen daha uzun bir piyasa düşüş trendine hazırlanmanın bir yolu olarak, madeni para satarak potansiyel olarak piyasadan çıktığını gösteriyor. Cointelegraph 7 Mayıs’ta, fiyatların 6 ayın en düşük seviyesi yaklaşık 34.800 $’a ulaştığı Ocak ayı sonlarında ve Şubat ayı başlarında madeni para biriktiren kısa vadeli sahipleri tarafından son satışların büyük olasılıkla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Sert verilere dayalı piyasadaki olumsuz görünümler, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nin “Aşırı Korku” bölgesi olan 11’e düşmesine neden oldu. Endeks, BTC yatırımcıları arasındaki genel korku veya açgözlülüğü derecelendirir.

Zayıf görünüşe rağmen, BTC günlük işlemleri henüz olumsuz etkilenmiş görünmüyor. YCharts‘ın zincir içi verilerine göre, 8 Mayıs’ta yaklaşık 30 milyar dolar değerinde 233.892 günlük işlem gerçekleşti ve bu rakam Ocak ayından bu yana ortalama olarak düzenli bir şekilde gerçekleşiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Korelasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

“Checkmate”de dün“Birçoğunuz Bitcoin ‘kapitülasyon fitilini’ bekliyorsunuz” diye tweet attı, kısmen yatırımcıların BTC’nin düşmeye devam etmesini beklediği fikrini doğruladı. Bir kapitülasyon fitili genellikle, BTC’nin bir günde %43 düşerek yaklaşık 4.600 dolara düştüğü 12 Mart 2020’de tanık olunan gibi, fiyatta nispeten uzun, ani ve feci bir düşüşle karakterize edilir.

Piyasa analisti Caleb Franzen dün 11.000 takipçisine, yatırımcıların “kısa vadeli düşüş eğiliminde” kalacağımızı öne süren analizine dayanarak piyasaların düşüş eğilimine devam etmesi için aramaları gerektiğini tweetledi. “Daha fazla acı beklemeye değer görünüyor” diyerek sözlerini tamamladı.

BTC şu anda son yedi gün içinde %10.39 düşüşle yaklaşık 33.806 $ seviyesinde işlem görüyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap