Bitcoin ATM Kurulumları Duraklamaya GirdiBitcoin ATM‘lerinde bir dönüm noktası yaşanıyor. Son altı ayda, Bitcoin (BTC) sayısız dönüm noktası kaydetti. El Salvador‘un ana akım benimsemesi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $ ve her zamankinden daha güçlü bir ağ hash oranı. Ancak tarihte ilk kez küresel Bitcoin ATM kurulumları ilk iki ayda bir önceki yıla göre yavaşladı.

Yılın ilk iki ayındaki Bitcoin ATM kurulumları, Coin ATM Radar verilerinin kanıtladığı gibi, yıldan yıla tarihsel olarak arttı. Ancak trend bu yıl kırılıyor.

Genel Bitcoin ATM kurulumları. Kaynak: Coin ATM Radarı
Genel Bitcoin ATM kurulumları. Kaynak: Coin ATM Radarı

Sadece Ocak ve Şubat 2022 göz önüne alındığında, dünya çapında toplam 1.817 kripto ATM kuruldu. Geçen yılın aynı zaman diliminde, bu yıla göre 618 ATM daha fazla olan 2.435 kripto ATM kurulumu yapıldı.

2020’de bu zaman diliminde sadece 760 ATM kuruldu ve bu da 2019’daki 250 ATM kurulumunu gölgede bıraktı.

Anlık yavaşlamanın ana nedenlerinden biri, yeni yargı bölgelerinin katılımının olmamasına bağlanabilir. Örneğin, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, 2022’de 1.689 yeni ATM ile toplam küresel kripto ATM kurulumlarının %93’üne katkıda bulundu.

Küresel kripto ATM dağıtımı. Kaynak: Coin ATM Radarı
Küresel kripto ATM dağıtımı. Kaynak: Coin ATM Radarı

Öte yandan, Avrupa’daki Bitcoin ATM’leri ilk iki ayda 1 ATM azaltılarak toplam 1.397 ATM’ye indi. Yazın esnasında, Kuzey Amerika 34.284 ATM ile toplam kripto ATM kurulumlarının %95’inden fazlasını temsil ediyor.

Bitcoin ATM'lerinin dünya haritası. Kaynak: Coin ATM Radarı
Bitcoin ATM’lerinin dünya haritası. Kaynak: Coin ATM Radarı

Şu anda kurulu toplam 36.067 ATM bulunmaktadır. Yıla daha yavaş başlamasına rağmen, El Salvador gibi yargı bölgelerinin 1.500 Bitcoin ATM’sini dağıtmayı planladığı için kripto ATM kurulumlarının büyümesi bekleniyor.

Daha fazla hükümet kripto benimseme çabalarını artırmadıkça, mevcut kripto dostu ülkeler yeni kripto ve Bitcoin ATM’leri kurma açısından doygunluğa ulaştığından, ATM kurulumları yukarı yönlü bir yörüngeyi sürdürmeyi zor bulacaktır.

Bitcoin’in El Salvador için benimsenmesinin ani olumlu etkilerinden biri, turizmde ani bir artış. Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez 22 Şubat’ta ülkenin turizm endüstrisinin Eylül 2021’de Bitcoin yasasının kabul edilmesinden bu yana %30’dan fazla arttığını söyledi.

Valdez, El Salvador’un turizm büyümesinin hükümetin beklentilerini aştığını ve 1,1 milyon turist yerine 1,4 milyon ziyaretçiye ulaştığını belirterek şunları ekledi:

“800 bin dolar döviz öngörmüştük ama dövizde 1.400 milyon dolardan fazla gelir elde ettik”

Bize destek olun

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap