Bitcoin Ağı, Madencilik Zorluğu Arttıkça Güçlendiriyor

Stevedanews


Blok zincirine yönelik herhangi bir planlı saldırı endişesinden daha da uzaklaşan Bitcoin (BTC) ağı, tarihte ilk kez 30 trilyonu aşan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 31.251 trilyonluk yeni bir madencilik zorluğu oluşturdu.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, işlemlerin meşruluğunu teyit etmek ve yeni bloklar basmakla görevli merkezi olmayan bir BTC madencileri ağı aracılığıyla BTC ağının güvenliğini garanti etti.

13 yılı aşkın süredir geliştiricilerden hodlers’lara, trader’lardan madencilere kadar geniş topluluk desteği göz önüne alındığında, BTC ağı 31.251 trilyon madencilik zorluğuna ulaştığı için 10 aylık tarihi bir ralliye tanık oldu.

Bitcoin ağ zorluğu. Kaynak: Blockchain.com
Bitcoin ağ zorluğu. Kaynak: Blockchain.com

Madencilik zorluğu, BTC ekosistemini, kötü aktörlerin BTC blok zinciri üzerinden onaylanmış işlemleri tersine çevirmeye çalıştığı çift harcama gibi ağ saldırılarına karşı korur. Daha büyük madencilik zorluğu, madencilerden BTC ağı üzerinden işlemleri onaylamak için daha yüksek hesaplama gücü gerektirir.

Sonuç olarak, BTC’nin en son ağ zorluğu ATH’si, kötü oyuncuların hash oranının %50’den fazlasını temsil etmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Blockchain.com’a göre, BTC ağı yazı yazılırken 220.436 milyon terahash/saniye (TH/s) talep ediyor.

Bitcoin toplam hash oranı. Kaynak: Blockchain.comBitcoin toplam hash oranı. Kaynak: Blockchain.com
Bitcoin toplam hash oranı. Kaynak: Blockchain.com

Kripto topluluğunun devam eden hedefli saldırılar ve aktif bir ayı piyasası ile ilgili endişelerine rağmen, BTC kendisini en dayanıklı blok zinciri ağı olarak konumlandırmaya devam ediyor.

Topluluğun “UST sabitinin ve daha geniş Terra ekonomisinin istikrarını proaktif olarak savunma” niyetini açıkladığı için, Luna Foundation Guard’a (LFG) bağlı bir cüzdandan yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde BTC’nin taşındığı bildirildi.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon, piyasa çöküşünü protokole karşı koordineli saldırıya bağlarken, UST ve LUNA ekosistemlerini canlandırmak için mevcut planlar, gereksinime göre BTC’yi satın almayı ve yeniden dağıtmayı içeriyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap