Benzin, motorin ve LPG’ye devam zam

Benzin, motorin ve LPG'ye devam zam


Bilindiği gibi akaryakıt ve otogaz yani benzin, motorin ve LPG fiyatlarına peş peşe dev zamlar geldi. Bu zamların ardından milyonlarca araç sahibi isyan edecek dereceye geldi. LPG fiyatları 9 lira seviyesine kadar çıkarken benzin ve motorin fiyatları da 13 lira seviyesine çıktı. Gündeme gelen iddiaya göre bu hafta akaryakıt fiyatlarına yani benzinin ve motorinin litre fiyatına büyük bir zam daha gelecek. Konu ile ilgili olarak petrol varil fiyatlarının 70 dolardan 82 dolara yükseldiğini belirten ekonomi uzmanları bu konu hakkında değerlendirmelerde bulunurken Aralık ayında 70 dolar olan Kuzey Denizi Brent petrolünün bir varilinin 82 dolara yükseldiği paylaşıldı. Bu fiyat artışının ise akaryakıt fiyatlarına yansıyacağı bildirildi. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından yapılan açıklamada bu gelişmelerden kaynaklı olarak benzin ve motorine yüzde 12 – 15 oranında zam gelebileceği bildirildi.

kripto haberleri

AKARYAKIT 16 TL, LPG’YE DEV ZAM

Meydana gelen bu fiyat artışlarından kaynaklı olarak uzmanlar tarafından önemli açıklama yapıldı. Bu açıklamada uzmanlar petroldeki bu yükselişle beraber döviz kurlarında ki artışlarında akaryakıt fiyatlarının artıracağını belirterek benzin ve motorin fiyatlarına belirtilen oranlarda zam beklendiği bildirildi. Muhtemel olarak gelmesi beklenen zamların gelmesi ile benzin ve motorin fiyatlarının 16 lira seviyesine kadar çıkması ayrı bir beklenti oluyor. Akaryakıt fiyatlarına gelmesi beklenen zamlardan ise LPG otogaz fiyatlarının da etkileneceği ve otogaza da zam gelmesi beklendiği bildirildi.

kripto haberleri

OCAK, ŞUBAT VE MART’TA TL’DE DEĞER KAYBI

Ayrıca yılın başında, yakıtlardaki CO2 fiyatı, bir ton karbondioksit başına 25 Euro’dan 30 Euro’ya yükselirken bu gelen zamların da akaryakıt fiyatlarına yansıtılacağı belirtildi. Bunun ardından tüm bu zamların akaryakıtlara yansıtılması ile birlikte enflasyonda büyük bir patlama yaşanacağı bekleniyor. Reuters haber ajansı tarafından da geçtiğimiz günlerde TL hakkında bir rapor hazırlanmıştı. Bu rapor doğrultusunda 2022 yılının TL için karanlık bir yıl olacağı ifadeleri dikkat çekerken yılın ilk üç ayında yani Ocak, Şubat ve Mart aylarında TL’deki değer kaybının yüzde 14 olacağı paylaşıldı.Source link

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap