Belçika’da Kripto Borsalarına Kayıt Zorunluluğu Getirildi

Stevedanews


Belçika’da yarından itibaren, faaliyette olan kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcılarının Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu’na (FSMA) kaydolması gerekiyor.

Bildirilen kayıt zorunluluğu, Belçika’da fiziksel bir tesisi veya başka bir kuruluşu (Bitcoin ATM’si gibi) olan kripto borsası ve cüzdan şirketleri için geçerli olacak; ayrıca Belçikalılara hizmet sağlayan başka bir yerde kayıtlı şirketler için ise geçerli olmayacak. Borsalar, “kendi fonlarıyla alım ve satım işlemlerinden oluşan, sanal para biriminin itibari para birimiyle veya itibari para biriminin sanal para birimiyle takas edilmesinden oluşan hizmetler” ve bir cüzdan sağlayıcısı, “müşterilerinin sanal para birimini tutmak, depolamak ve aktarmak için, kendi adına özel kriptografik anahtarların güvenliğini sağlamak için hizmetler sunan bir varlık” olarak tanımlanır.

Kayıt için gerekli şartlar

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu, kripto para birimi değişimi ve cüzdan sağlayıcı kayıtlarında tam yetkili kurum olarak tayin edildi. Kayıt olmadan faaliyet gösterdiği tespit edilen şirket yetkilileri bir aydan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek ve olası para cezaları 400 Euro ile 80.000 Euro arasında değişecek. Kayıt olmak için şirketlerin bazı temel gereksinimleri karşılaması gerekecek. Unutulmaması gereken iki gereklilik, üst yönetimin gerçek kişiler olması, uygun becerilere sahip olması ve “profesyonel güvenilirliğe” sahip olması gerektiğidir. Şirketin 50.000 Euro’luk sermayesi olması gerekiyor ve gerekli kara para aklamayla mücadele politikalarına sahip olmak zorundadır. FSMA, şirkette en az %5 hisseye sahip gerçek kişi hissedarların kimliğinden haberdar edilmeli ve bu hissedarların kuruluşu sağlıklı bir şekilde yönetebileceklerine ikna edilmelidir.

FSMA, 1 Mayıs 2022’de halihazırda faaliyet gösteren kripto hizmet sağlayıcılarının, ajans başvurularını değerlendirirken her zamanki gibi işlerine devam etmelerine izin verecek. Bu tür şirketlerin 1 Temmuz 2022’ye kadar bu ayrıcalığı kullanma isteklerini FSMA’ya bildirmeleri gerekiyor. Kayıt başvuruları 1 Eylül 2022’den önce sunulmak zorunda.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Yasa Tasarısı Panama Meclisi’nden Neredeyse Tam Oyla Geçti

Belçika Gözlemcisi üç ay içinde geri dönüş yapacak

FSMA, başvuru sahiplerini, başvurularının başarılı olup olmadığını, tamamlanmış bir başvurunun alınmasından sonra en geç üç ay içinde taahhütlü mektupla bilgilendirecek. Başarılı başvuru sahipleri, şirketin FSMA ile gelecekteki tüm yazışmaları için kullanılması gereken benzersiz bir kayıt veya işletme numarası alacak. Başvurunun değerlendirilmesi için geçen süre, başvuru kalitesine bağlı olacak.

Başvurular, bir değişim hizmeti veya bir cüzdan hizmeti için her başvuruya istinaden 8,000 EUR tutarında iade edilmeyen bir başlangıç ücreti ödenerek yapılabilecek. Her ikisi için de başvuru yapılırsa, 16.000 EUR ödenmesi gerekecek.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap