BDDK’dan bir garip uygulama: Bankalardan müşterilerle yabancı para işlem platformlarından yeni işlem yapılmamasını istedi.

BDDK’dan bir garip uygulama: Bankalardan müşterilerle yabancı para işlem platformlarından yeni işlem yapılmamasını istedi.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 27 Nisan tarihli bir yazı ile bankalardan müşterilerle yabancı para işlem platformlarından yeni işlem yapılmamasını istedi.

Uygulamanın amacı verilen çok ucuz TL kredilerin dövize gitmesini engellemek, fakat yanlış para politikası nedeniyle oluşabilecek bu durum karşısında alınan önlemin ne kadar işe yarayacağı tartışmalı.

Diğer yandan adım adım örtülü sermaye kontrollerine doğru ilerleyiş eşliğinde, TL’nin yapay önlemlerle seçimlere kadar baskı altında tutulma çabası giderek daha dikkat çekici hale bürünüyor. Eş zamanlı olarak enflasyondaki artışın önüne geçemeyen hükümet bu tür palyatif  önlemleri devreye sokarak seçime kadarki süreçte döviz talebi oluşmaması, TL’nin yeniden bir hızlı değer kaybı sürecine girmemesi için sürdürülmesi imkansız adımlar atıyor.

 

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap