Arjantin’in En Büyük İki Bankası Kripto Ticaretine İzin Verecek

Stevedanews


Arjantin’in en büyük iki özel bankası Banco Galicia ve Brubank, müşterilerinin kripto para birimlerini satın almalarına izin veren hizmeti başlatacaklarını açıkladı.

Bloomberg 2 Mayıs’ta Arjantin’de yapılan bir ankete katılanların yüzde 60’ının kriptoya daha fazla erişim istediğini ve bunun da bankaların kripto ticaretine izin verme kararlarını hızlandırdığını bildirdi.

Pazar araştırma şirketi Americas Market Intelligence‘ın iştiraki Ignacio Carballo, 3 Mayıs’ta Banco Galicia’nın Bitcoin (BTC), Ether (ETH), USD Coin (USDC) ve Ripple’ı (XRP) desteklemeye başladığını gösteren çevrimiçi arayüzünün ekran görüntülerini içeren bir tweet attı.

Güney Amerika ülkesi, dünyadaki altıncı en yüksek kripto benimseme oranına sahip. Veri ve anket firması Statista, Arjantinlilerin %21’inin 2021 yılına kadar kripto kullandığını veya sahip olduğunu tahmin ediyor.

Müşterilerin bankaları aracılığıyla Bitcoin ve diğer kriptoları satın almalarına izin vermek, Arjantinlilerin ülkedeki ezici enflasyonun önüne geçmesine yardımcı olabilir. Ekonomik veri takipçisi Trading Economics‘in son verileri, Arjantin’in Nisan ayındaki enflasyon oranının %55 olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar, Bitcoin’in kıtlığının ve ademi merkeziyetçiliğinin onu ideal bir enflasyon riskinden korunma aracı haline getirdiğini söylüyor.

Geçen ay, Arjantin’deki Sorradino kasabası madencilik kuleleri satın aldı ve enflasyonla mücadele etmek için Bitcoin kazanmanın bir yolu olarak bir madencilik operasyonu başlatmayı planladı. Madencilikten elde ettiği gelirin ayda birkaç yüz ABD doları olduğu tahmin ediliyordu.

Arjantin’de Belediyeler Kriptoyu Benimsemeye Hız Veriyor

Ülkenin başkenti Buenos Aires’in belediye başkanı Horacio Rodriguez Larreta, yüksek benimseme oranını göz önünde bulundurarak geçen ayın sonlarında şehrin kamu finansal hizmetleri için ödeme olarak kriptoyu kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Şehir ayrıca sakinleri için blok zinciri tabanlı bir dijital kimlik (DID) platformu başlatmayı planlıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Yatırım yönetimi firması VanEck, NFT koleksiyonunu piyasaya sürecek

Ancak Arjantin, Güney Amerika’da kripto benimseme konusunda dev adımlar atan en büyük ülke değil. Brezilya senatosu 26 Nisan’da yerel kripto endüstrisi için çok ihtiyaç duyulan bir düzenleyici çerçevenin eklenmesine yardımcı olabilecek ‘Bitcoin Yasası’ tasarısını nihayet onayladı. Başkan Jair Bolsinaro tarafından yasaya dönüştürülmesi için sadece bir komiteden daha geçmesi gerekiyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap