İlginizi Çekebilir

Arjantin Merkez Bankası Kripto Ticaretini Yasakladı

Stevedanews


Arjantin Merkez Bankası, geleneksel bankalarda düzenlenmemiş kripto işlemlerini yasaklamaya karar verdi. Bir zamanlar kripto dostu bir ülke olarak kabul edilen Arjantin, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) politika yapıcılara baskı yaptığı bildirildikten sonra bu karara vardı. Bu karar, Arjantin’in en büyük özel bankası Banco Galicia‘nın kripto ticareti eklemeye karar vermesinden birkaç gün sonra geldi.

Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası Perşembe günü yayınlanan bir bildiride, “Finansal kurumlar, kripto varlıkları ve gelirleri kriptonun değerindeki dalgalanmayla belirlenenler dahil olmak üzere dijital varlık ticaretinde müşterilerine işlem yapamaz veya işlemleri kolaylaştıramaz” dedi. Bu, ülkede şu anda düzenlenmiş dijital varlık olmadığı için gerçek bir yasağı temsil ediyor.

Düzenleyici, eylemlerinin hem yatırımcılar hem de “tüm finansal sistem” için kripto ile ilişkili riskleri azaltmak amacıyla tasarlandığını söyledi. Arjantin Merkez Bankası, bankaların çabalarını dijital varlıklar yerine reel ekonomiyi finanse etmeye odaklaması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca, bu işlemlerin Arjantin dışında kurulmuş ve mevcut yasaları ihlal edebilecek düzenlemeye tabi olmayan kuruluşları kapsayacağını ima ediyor.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Tether, Merkeziyetsiz Finansı Nasıl Destekliyor?

Yerel halk, tasarruflarını azalan satın alma gücünden korumak için kriptoya yatırım yapmaya başladı ve işverenlerin bir çalışanın maaşının %20’sine kadar kripto para ödemesine izin verildi. Bununla birlikte, Merkez Bankası tarafından alınan son karar, ülkedeki ana akım kripto benimseme eğilimini tersine çevirebilir.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap