Alman polisi, 25 milyon dolarlık 543 BTC ele geçirildi

Alman polisi, 25 milyon dolarlık 543 BTC ele geçirildi


Almanya, en büyük yasa dışı kripto para operasyonlarından birine imza attı ve Hydra Market’ı çökertti. Frankfurt Savcılığı’na bağlı olan siber suçlarla mücadele ekipleri ve federal polis yaptıkları operasyon ile yaklaşık 25 milyon dolar değerdeki 543 Bitcoin‘e el koydular. Federal polisin açıklamasına göre; ABD otoritelerinin de dahil olduğu operasyon sonucunda websitesinin sunucuları da tamamen ele geçirildi.

2020’de 1.23 milyar dolar kazanç

Yapılan açıklamada ayrıca sitede yasa dışı mal ve madde alımı yapan 17 milyondan fazla müşteri hesabının yanısıra 19 binden fazla da satıcı hesabın bulunduğu belirtildi. Platformun 2020 yılı gelirinin de 1.23 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Mikser de bulunuyordu

Kullanım dili Rusça olan pazar yerinin aynı zamanda işlemlerin gizliliğini sağlayan Bitcoin mikseri de bulunuyordu. Birçok yasa dışı platforma girişte kullanılan Tor browser’ı vasıtasıyla girilebilen Hydra, 2015’ten beri hizmet veriyordu. Websitesi Rusya dışında, daha çok Rus dilinin yaygın olarak kullanıldığı Kazakistan, Azerbaycan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ukrayna gibi ülkelerden müşteri topluyordu.

En büyüğü Silk Road

Bilindiği üzere kullanılan en büyük yasa dışı mal ve hizmet satışının yapıldığı yer 2013’te kapatılan Silk Road platformuydu. 2011’den 2013’e kadar hizmet veren Silk Road, yöneticisi Ross Ulbricht’in yakalanamsıyla büyük darbe almış ve daha sonra da kapatılmıştı. Silk Road’dan 175 bine yakın Bitcoin ele geöirilmişti ancak 440 binden fazla BTC’nin de hala kayıp olduğu biliniyor.

Yönetici Ulbricht, şu anda ABD’de ömür boyu hapis cezasını çekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap