Akaryakıta rekor zam geliyor!

EPGİS: 2021 yılında akaryakıta toplamda 79 kez zam yapıldı!


Doların dün yeni bir zirve yaparak 16.60’ın üstüne çıkması bu sabahta açılışı 16.64 liradan yapması karşısında akaryakıt ürünlerine yeni bir zam gelmesi kaçınılmaz oldu. Bu gelişmenin üzerine bir de küresel piyasalarda da yükselen petrol fiyatları eklenince bu akşam gelecek zammın katlanması bekleniyor. Brent petrol fiyatları bu sabaha 116 dolar seviyelerinde başladı.

Suudi Arabistan’ın petrol satış fiyatlarına yüzde 48 zam yapmasından sonra küresel piyasalarda petrol varil fiyatlarına rekor zam gelmesi bekleniyor. Küresel piyasalardaki bu beklentinin üzerine Türkiye’de yaşanan döviz kurlarındaki yükselişin de eklenmesi ile akaryakıt fiyatlarına zorlayacak düzeyde zam gelmesi kaçınılmaz hale geldi. Sektör temsilcileri motorin fiyatlarına 1 lira 93 kuruş zam beklediklerini açıkladı. Gelecek olan yeni zamla motorin litre fiyatlarının 27 lirayı da aşması bekleniyor.

Dün dolar kuru 20 Aralık’tan sonra gördüğü en yüksek seviyelere ulaştı. Dolar 16 lira 60 kuruşu da geride bırakarak yükselişine bugün de devam ediyor.

3 Haziran cuma günü düşüş eğilimine giren dolar günü yüzde 0,30 kayıpla 16,4176’dan kapatmıştı. 6 Haziran pazartesi günü ise gün içerisinde en düşük 15.9306’yı gören dolar, yılın en yüksek seviyesi olan 16.6164’ü gördü.

Bu sabah ise yükseliş eğilimine devam eden dolar güne 16.64 TL’den başladı. Döviz kurlarındaki bu yükseliş devam ettiği sürece akaryakıt fiyatlarına anlık zam olarak geliyor. Bu nedenle akaryakıt ürünlerine zam gelmesi kaçınılmaz.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargo petrol fiyatlarını otomatik olarak yukarı çekerken üzerine Suudi Arabistan’ın petrol satış fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yaptığını duyurması eklendi.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan önümüzdeki aydan itibaren petrol satış fiyatını 4,40 dolardan 6,50 dolara yükselti. Bu haberin duyulması ile birlikte küresel piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı 121,95 dolara kadar çıkarak rekor kırdı. Bu fiyat artışının da akaryakıt fiyatlarına yansıması bekleniyor. Suudi Arabistan’ın yaptığı yüzde 48’lik zammın Temmuz ayında tam olarak yansıması beklenirken bu haber bile küresel piyasalarda fiyatların yukarıya doğru çekilmesine yetti.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap