Afganlar Akın Akın Tether’e (USDt) Geçiyor!

Stevedanews


Afganistan şu anda kripto para birimlerini yaygın olarak benimseyen ilk 20 ülkeden biri. Afganlar, servetlerini Taliban‘dan korumak için akın akın Tether’e (USDt) geçiyor. Kripto para birimleri oldukça oynak bir yatırım aracıdır; ancak Afganlar, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yerine Tether (USDt) gibi stabilcoinlere güveniyorlar.

Afganlar Özvarlıklarını Tether’de Tutuyor

Çoğu Afgan vatandaşı, Taliban korkusuyla mücevher ve nakit gibi varlıklarını yeraltına gömdü veya yataklarının ve yastıklarının altına sakladı; ancak şimdi daha iyi bir seçenekleri var ve o seçenek, ‘kriptoda saklamak’.

İç savaşlarla ekonomik açıdan gün geçtikçe daha çok ezilen yeni kripto para kullanıcıları, varlıklarını kriptoda saklama seçeneği ile teselli buluyor ve ayrıca Tether (USDt) gibi stabilcoinler ile yerel para birimine göre mal varlıklarına değer katarak kazanç sağlıyor.

Örneğin, Ukrayna bugüne kadar milyonlarca kripto bağışı aldı. Myanmar‘daki insanlar da askeri baskıdan sağ çıkmak için bu yöne döndüler.

NATO ve ABD güçlerinin ülkeyi terk etmesinin hemen ardından Taliban Afganistan’ı birkaç gün içinde ele geçirdi. Afganistan’ın ekonomisi, uygulanan birçok yaptırımdan dolayı ağır zarar gördü. İnsanlar çaresiz ve aç kaldılar.

ABD toplam 9 milyar dolarlık döviz rezervini askıya aldı ve bankacılık sistemi bu zor zamanlarda güvenilmez hale geldi. Ayrıca vatandaşlar bankalardan haftalık maksimum 400 $ çekebiliyor.

Kripto Brokerleri İş Başında

Afganistan’ın büyük şehirlerinde faaliyet gösteren birkaç kripto aracı kurumu var; çünkü çoğunlukla Bitfinex gibi kripto borsalarına banka fonlarını doğrudan transfer etmek neredeyse imkansız. Banka yaptırımları, Afgan vatandaşları için finansal işlemleri tamamen zorlaştırdı.

Brokerlar Türkiye, ABD ve dünyanın diğer bölgelerindeki bağlantılarına ABD doları gönderdikleri Hawala sistemini uyguluyorlar. Karşılığında ise, vatandaşların Bitfinex gibi borsalardaki hesaplarına kripto para gönderiliyor. Bu arada, müşteriler kriptolarını soğuk parayla da değiştirebiliyorlar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Zombie Zoo Keeper ve Pen-Pineapple-Apple-Pen yapımcısı PikoZoo NFT’leri İçin Bir Araya Geldi

Afganlara Göre Tether Bitcoin’den Daha Güvenli!

Afganların neden Bitcoin’le ticaret yapmak veya yatırım yapmak istememeleri herkese şaşırtıcı gelebilir. Afganlar büyük bir çoğunlukla dolara endeksli olduğu için nispeten daha güvenli olduğuna inandıklarından dolayı Tether (USDt) ve bazı diğer stabilcoinleri tercih ediyorlar. Afganların yaptığı yatırımlara göz atıldığında Lider Stabilcoin‘in en güvenli yatırım aracı olduğunu düşündüklerini görmek çok da zor olmuyor.

Ülkede Taliban işgali ile kripto kullanımı büyük ölçüde arttı. Ayrıca bazı vatandaşlar Pakistan‘a veya diğer yakın ülkelere kripto transferini de kullanıyor. Kripto benimseme, Myanmar ve Arjantin‘de de yaygınlaştı.

İnsanlar artık servetlerini nakit ya da altın olarak saklamıyorlar; çünkü varlıklarını korumanın daha akıllı bir yolu olarak kripto para yatırımlarını daha çok benimsiyorlar.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap