Afganistan’da Bitcoin benimsendi ! Bitcoin Analiz

bitcoin kapak




Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle Afganistan’da Bitcoin’in benimsenmesi arttı

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle Afganistan’da Bitcoin’in benimsenmesi arttı. Afganistan, Chainalysis 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde yer alan 154 ülke arasında 20’nci sırada yer alıyor ve o yıl için ihmal edilebilir kripto parayı benimseme rakamları nedeniyle 2020’de listeye bile giremedi.

Bir Afgan kripto para savunucusu ülkeden ‘bitcoin standardı’ benimseme çağrısı yaptı.

Vietnam, kripto para biriminin sıradan insanlar tarafından benimsenmesini değerlendirmeyi amaçlayan bu yılki endeksin zirvesinde yer alırken, Afganistan herhangi bir Orta Asya ülkesinden en yüksek puanı aldı.

Endeks, kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesinin son 12 ayda küresel olarak yüzde 880’den fazla arttığını ve bunun büyük ölçüde gelişmekte olan ekonomiler tarafından yönlendirdiğini ortaya koydu.

Çalışmanın detaylarının yer aldığı bir blog yazısında şu ifadeler yer alıyor;

“Verilerimiz, dünya çapında giderek daha fazla ülkenin sakinlerinin kripto para birimine daldığını veya mevcut evlat edinme artışını gördüğünü gösteriyor”.

Google Trends’in verileri, ‘bitcoin’ ve ‘kripto’ gibi terimlere yönelik aramaların son bir yılda keskin bir şekilde arttığını gösteriyor.

Taliban’ın Afganistan hükümetini son devirmesi, banka kapatmaları, nakit sıkıntısı ve Western Union ve MoneyGram gibi önde gelen havale sağlayıcılarının uluslararası para transferlerinin askıya alınması nedeniyle birçok insanı mali yıkımla karşı karşıya bıraktı.

ABD’de de merkez bankası rezervlerinde kabaca 9 milyar dolar dondurulurken, Afgan para biriminin değer kaybetmesiyle ülkede temel mal ve hizmet fiyatlarının yükseldiği görüldü. Ekonomi uzmanları, Afganlar için hiperenflasyon riskinin yanı sıra bu yıl genel ekonominin yüzde 20 civarında daralması konusunda uyardılar.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğası, birikimlerini saklamak veya yurt dışına para taşımak isteyen Afgan vatandaşları için cazip bir seçenek haline getiriyor. Sabit bitcoin arzı – sadece 21 milyon bitcoin mevcut olacak özünde enflasyon karşıtı hale getiriyor.

Ülkedeki bazı kripto savunucuları, Afganistan’ın egemenliğini sağlamak için bir bitcoin standardı getirilmesi çağrısında bile bulundular. Bibi Janey adını kullanan Janey Gak, bitcoin farkındalığının yayılmasına yardımcı olmak ve evlat edinmeyi teşvik etmek için 2018’de bir Facebook sayfası kurdu.

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından şu tweeti attı:

“Afganistan İslam Emirliği’nin gerçekten egemen bir devlet olabilmesi için bm’ye katılmaması ve teşkilatlarının ülkede faaliyet göstermesine izin vermemeli; asla borç para alma; bir bitcoin standardı benimseyin.”

PayPal, kripto hizmetlerini 23 Ağustos 2021’de İngiltere’deki müşterilerine açarak bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almalarına, satmalarına ve depolamalarına izin verdi.


PayPal, İngiltere’de yükselen bir dönemde kripto para hizmeti başlattı

Milyonlarca müşteri ödeme devi aracılığıyla kripto satın alabilecek, satabilecek ve tutabilecek. PayPal, İngiltere’deki müşterilerin bu haftadan itibaren bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle işlem yapabileceklerini açıkladı.

Online ödeme devi, kullanıcıların Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin satın almasına, satmasına ve tutmasına, ayrıca fiyatları izlemesine ve kripto alanıyla ilgili eğitim içeriğine erişmesine izin verecek.

Duyuru, bitcoin’in Pazartesi günü 50.000 doların üzerine çıkarak üç aylık fiyatın en yükseğine çıkmasıyla zaten yeniden canlanan bir kripto para piyasasının canlanmasına yardımcı oldu.

PayPal ilk olarak bu yılın başlarında ABD’li müşterilere kripto hizmetleri açtı ve bu yıl 403 milyon uluslararası müşterisinin daha fazlasına aktarmaya devam etmeyi planlıyor.

PayPal’ın duyurusu sektör rakamları tarafından memnuniyetle karşılandı, çünkü milyonlarca yeni perakende yatırımcının akını bitcoin fiyatını daha da yukarı itmeye yardımcı olabilir.

Online ticaret platformu eToro’da kripto para piyasası analisti olan Simon Peters aşağıdaki ifadeleri kullandı;

“Bitcoin, PayPal’ın İngiltere’de kripto alım satımını duyurmasıyla bu yıl Mayıs ayından bu yana ilk kez 50.000 doların üzerinde bir çıkış yaptı”.

Son kazançlara rağmen Bitcoin, Nisan 2021’de yaşadığı tüm zamanların en yüksek değeri olan 64.000 doların çok uzaklığını koruyor.

PayPal geçen yıl kripto hizmetlerini tanıtma planlarını ilk açıkladığında, bitcoin fiyatı, finansal danışmanlık firması deVere Group’un CEO’su Nigel Green tarafından “Dijital para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesi yolunda atılmış büyük bir adım” olarak nitelendirilerek 12.000 doların üzerine çıktı.

O zamandan beri birleşik kripto piyasa değerini 2 trilyon doların üzerine iten rekor kıran fiyat rallisinin alevlenmeye yardımcı oldu ve genel değer açısından Amazon, Facebook ve Alphabet (Google) beğenilerinin üzerinde sıralandı.

FTX; Kripto para biriminde 10 yıllık, 17,5 milyon dolarlık anlaşma ödenecek.

Kripto borsası FTX, Cal’ın futbol sahası isim haklarını satın aldı

California Golden Bears, 5 Aralık 2020’de Berkeley, Calif’teki boş bir Memorial Stadyumu’nda Oregon Ducks’a karşı oynadıkları maç için sahaya koşuyor. Getty Images

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, kripto borsası FTX’in sahibiyle futbol sahası için 17,5 milyon dolarlık isim hakkı anlaşması imzaladı. ABD — ve bunun için kripto para birimi cinsinden ödeme alacak.

Cal atletizm departmanı, NCAA’deki ilk kripto isimlendirme hakları sponsorluğunda 10 yıllık anlaşmayı Pazartesi günü duyurdu. California Memorial Stadyumu’ndaki FTX Field, Golden Bears’ın sezon açılışında Nevada ile oynayacağı ilk maçı 4 Eylül’de görecek.

Cal Athletic Direktörü Jim Knowlton yaptığı açıklamada, “FTX’te harika bir ortak bulduğumuza inanıyoruz,” dedi ve anlaşmanın “gelir akışlarını çeşitlendirme stratejik planımızın bir parçası olduğunu” belirtti.

Anlaşmanın bir parçası olarak FTX, Cal’s Cameron Öğrenci-Sporcu Geliştirme Enstitüsü’nü destekleyecek ve Berkeley’in evsiz nüfusuna yardım etmek ve az temsil edilen öğrencilere yardım etmek için 200.000 dolar verecek.

FTX, “Dünyanın en büyük üniversitelerinden biriyle ortaklık yapmak ve kripto paranın varlığını üniversite atletizm ortamına genişletmek için heyecanlıyız.” dedi.

Üniversite, 2012 yılında sona eren 321 milyon dolarlık stadyum yenileme projesinden hâlâ büyük borç ödüyor.

West Realm Shires Services’ın sahibi olduğu FTX’in, formalarına şirketin logosunu takan Major League Baseball hakemleriyle de sponsorluk anlaşması bulunuyor. Bu yazın başlarında, NFL yıldızı Tom Brady ve eşi model Gisele Bundchen FTX’te öz kaynak hisseleri aldı. FTX son finansman turunda yaklaşık 18 milyar dolar değerlendi.

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir – sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ ‘in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.



Gönderi Görünümleri:
83



Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap