ABD’li Kongre üyesi “CFTC’ye kayıt talep eden” kripto yasa tasarısı sundu

ABD Kongresi'ndeki kripto para madenciliği toplantısı resmen açıklandı


Temsilciler Meclisi üyesi olmasının yanında, son dönemde kripto paralarla ilgili birçok toplantı düzenleyen Tarım Komitesi üyesi de olan Cumhuriyetçi milletvekili Glenn Thompson, kripto para borsalarının Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na rapor sunmasını talep eden bir yasa tasarısı sundu. Ancak tasarıda borsalara bu rapor sunmanın zorunlu olmaması da dikkat çekiyor.

“Regülasyon boşluklarının kapatılmasına yardımcı olmaktadır”

Thompson’ın sunduğu yasa tasarısında DCEA’in CFTC ve SEC’nin görevlerine tamamlayıcı bir özellik kazandırdığı belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“DCEA, SEC ve CFTC’nin şu anki otoritelerini sarsmadan, onlara tamamlayıcı bir katkı vermektedir. ABD’de inovasyonu durduran ve yatırımcılar için belirsizlik ortamı yaratan regülasyon boşluklarının kapatılmasına yardımcı olmaktadır.”

Thompson’la birlikte yasa tasarısının altında 2 Demokrat ve bir Cumhuriyetçi vekil de imza attılar.

SEC’nin önünü mü kapıyor?

Uzmanlar ise bu yasa tasarısının, SEC’nin kripto para borsaları üzerindeki otoritesini engellediğini belirtiyorlar. Bunun sebebi ise, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun, yasa tasarısı içinde, herhangi bir dijital emtianın ticareti, değişimi ya da satış sözleşmesini kontrol etmesi konusunda özel bir yetkiye sahip olması…

Thompson yasa tasarısını Kasım ayında tamamlamış ve birçok milletvekiline göstermişti. Daha sonra ise token ihraççılarının, kendi isteklerine bağlı olarak CFTC’ye kaydolmaları gerektiği maddesi tasarıya eklenmişti.

Temsilciler Meclisi bünyesindeki Tarım Komitesi, bu alanda CFTC’yi de yöneten bir kurum olarak önplâna çıkıyor.

Hem CFTC hem de SEC, kripto paraları kendilerinin yönetmeleri gerektiğini belirtiyor.

CFTC başkanı soruları cevaplamıştı

Son olarak Ocak ayında da CFTC başkanı Rostin Benham, ABD’li çift partili Tarım Komitesi’nin kripto paralar hakkındaki sorularını cevaplamış ve toplantıda kurumu adına kripto paraları yönetmek ve regüle etmek için daha fazla yetki talep etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap