İlginizi Çekebilir

ABD’den mikser uygulaması ve bazı BTC, ETH adreslerine yaptırım

ABD'den mikser uygulaması ve bazı BTC, ETH adreslerine yaptırım


ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), küresel finans sistemine gelecekteki muhtemelen müdahalelerini önlemek amacıyla Kuzey Kore bağlantılı olduğu belirtilen kripto para mikser hizmeti sağlayıcısı Bilender.io’yu ve bazı Bitcoin ile Ethereum adreslerini yaptırımlar listesine dahil etti.

Tüm adresler Kuzey Kore bağlantılı

Bugün itibariyle OFAC tarafından güncellenen listeye 46 Bitcoin ve 12 Ethereum adresi eklendi. Yapılan resmi açıklamada eklenen tüm Bitcoin adreslerinin Blender.io’ya, diğer Ethereum adreslerinin ise yine Kuzey Kore bağlantılı olan Lazarus adında bir hacker grubuna ait olduğu aktarıldı. Hatırlanacağı üzere Lazarus grubu, kısa süre önce Axie Infinity’nin Ronin köprüsünden 600 milyon dolardan büyük bir meblağın çalınmasından sorumlu tutulmuştu. OFAC bu yüzden hem Lazarus’u hem de bazı REthereum adreslerini yine “yaptırım uygulanacaklar” listesine almıştı.

“20 milyon dolarlık ‘karıştırma’ Blender ile yapıldı”

Hazine Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da Blender’ın Kuzey Kore bağlantılı bir şirket olduğu ve birçok siber saldırıda ve çalınan sanal paraların aklanmasında kullanıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Ronin köprüsü saldırısında çalınan 20.5 milyon dolarlık varlığın Blender.io ile karıştırıldığı ve aklandığı yazıldı. Hatırlanacağı üzere yaklaşık 21 bin ETH de Nisan ayında bir başka karıştırıcı hizmet sağlayıcısı Tornado Cash ile aklanmıştı.

Birçok mikserin, mahremiyeti koruma amaçlı kullanıldığını ancak Blender’ın kurulduğu 2017 yılından bu yana 500 milyon dolarlık Bitcoin akladığını ve genelde yasa dışı aktivitelerde yer aldığını belirten bakanlık, “Axie Infinity saldırısında da Blender.io kullanılmıştır” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap