ABD tüketici enflasyonu: Piyasalar beğenmedi, Fed’in planlarına destek veriyor

ABD enflasyonu 39 yılın zirvesinde. ABD-Rus gerginliğinde TL değer kazanıyor!


ABD tüketici fiyatları Nisan ayında beklenenden daha fazla yükselerek, enflasyonun daha uzun süre yüksek seviyelerde kalacağını ve Fed’i agresif faiz artırımları yolunda tutacağını gösterdi.

Çarşamba günü açıklanan Çalışma Bakanlığı verilerine göre, gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek tüketici fiyat endeksi, bir ay öncesine göre %0,6 ve Nisan 2021’e göre %6,2 arttı. Daha geniş TÜFE, bir önceki aya göre %0.3 ve yıllık bazda% 8.3 arttı Mart ayındaki %8,5 zirvesinden bir gerileme olsa da açıklanan yıllık enflasyon beklenen %8,1’in anlamlı derecede üzer

Nde.  Üstelik enflasyon verisinin detayları başta hizmetler dahil enflasyonun bir çok sektöre yayılmaya devam ettiğini göstermekte.

Aylık artışa en büyük katkıda bulunanlardan bazıları barınak, yiyecek, uçak bileti ve yeni araçlardı.

Çekirdek TÜFE, medyan projeksiyonu %0,4 olan ekonomistlerin Bloomberg anketindeki tüm tahminlerin üzerine %0,6 çıktı.

ABD tahvilleri geriledi ve S&P 500 erken işlemlerde yükseldi. Yatırımcılar, Fed’in Eylül ayında üst üste dördüncü yarım puanlık faiz artırımına gideceğini beklemeye başladılar.

Donanma Federal Kredi Birliği’nde kurumsal ekonomist Robert Frick “Enflasyonun zirvesi geride kalmış olabilir, ancak bugünkü TÜFE raporu uzun, yavaş bir düşüşe veya belki de %8 civarında bir platoya işaret ediyor” diyor.

Son rapor, ABD enflasyonunun muhtemelen zirveye ulaştığını gösterirken, rakamlar ekonomideki fiyat artışlarının genişliğinin altını çiziyor ve sağlam ücret artışıyla birleştiğinde, yüksek enflasyonun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Fed’in geçen hafta 2000’den bu yana en büyük faiz artırımı da dahil olmak üzere faiz oranlarını yükseltmesine rağmen, Çin’in kilitlenmeleri ve esnek hizmetlerin talebi gibi küresel rüzgarlar, merkez bankasının %2 hedefine giden yavaş bir yol anlamına gelebilir.

Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz hafta, yetkililerin önümüzdeki aylarda merkez bankasının gösterge faiz oranındaki birkaç yarım puanlık artışa açık olduklarının sinyalini verdi. TÜFE, 27 Mayıs’ta açıklanacak olan Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Nisan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi için tahminleri şekillendirmeye yardımcı olacak.

Enflasyon, Başkan Joe Biden ve Demokratları bu seçim yılında zorluyor ve sağlam bir iş piyasasına ve esnek tüketici harcamalarına rağmen zayıf kongre çoğunluğunu tehdit ediyor.

Bu yıl enflasyonda ılımlılık için önemli bir beklenti, Amerikalıların isteğe bağlı gelirlerini seyahat ve dışarıda yemek yeme gibi faaliyetlere kaydırması mal fiyatlarındaki yavaşlamaya bağlı. Mal ve diğer emtia enflasyonu azalırken, hizmet maliyetleri aylık bazda 2001’den bu yana en fazla artış gösterdi.

Gıda fiyatları Nisan ayında %0,9 arttı ve bir önceki yıla göre gıda fiyatları enflasyonunu %9,4’e ulaştı.

Enerji maliyetleri Nisan ayında düştü, çünkü benzin fiyatları bir önceki aya göre %6,1 düştü ve bu da sadece geçici bir geri çekilme olabilir. Çünkü gaz fiyatları o zamandan beri rekor seviyeye yükseldi.

En büyük hizmet bileşeni olan ve genel endeksin yaklaşık üçte birini oluşturan barınak maliyetleri, üst üste üçüncü ay boyunca %0,5 arttı. Birincil konut kirası %0,6 artarken, sahiplerin eşdeğer kirası 2006’dan bu yana en fazla arttı.

Hanehalkı ihtiyaçlarının artan maliyetlerinin bir başka işareti olarak, elektrik ve doğal gaz içeren enerji hizmetleri fiyatları, 2008’den bu yana en büyük artışla bir yıl öncesine göre %13,7 yükseldi.

Seyahat planlarındaki bir alımın etkisiyle, otel konaklamalarının maliyeti %1,7 artarken, havayollarının tüketicilere daha yüksek yakıt maliyetleri geçirmesiyle uçak biletleri %18,6 rekor bir artış gösterdi. Yeni araç fiyatları bu yılın en yüksek seviyesi olan %1,1 artarken, ikinci el otomobil fiyatları %0,4 düştü.

Bloomberg Economics “Hizmet enflasyonu genel olarak güçlüydü ve mal sektöründeki pandemiye bağlı fazlalık azalmaya başladığında bile çekirdek enflasyonu yüksek tuttu. Bu, Fed’in faiz oranlarını yükseltmedeki gecikmesinin enflasyonu daha yapışkan hale getirmeye nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor” yorumunu yapıyor.

Hisse senetleri, beklenenden daha sıcak ABD enflasyonu açıklamasının ardından düştü. Genel kanı Fed’in kalıcı fiyat baskılarını kontrol altına almak için bu yıl faiz artırımlarıyla daha agresif olması gerektiği. Para politikasındaki yakın değişikliklere karşı daha hassas olan tahvillerin getirileri yükseldi.

Independent Advisor Alliance baş yatırım sorumlusu Chris Zaccarelli “Bu veri, olumlu sürprizi ortadan kaldırıyor ve bir piyasa rallisi için potansiyel bir katalizörü ortadan kaldırıyor. Rahatsız edici gerçek şu ki, Fed’in faiz oranlarını daha hızlı ve birçok kişinin umduğundan daha yüksek bir seviyeye yükseltmesi gerekecek. Bu yıl üç veya daha az değil, en az dört adet 50 baz puanlık faiz artırımı olacak ve risk varlıklarında temkinli olmaya devam edeceğiz” diyor.

Principal Global Investors baş stratejisti Seema Shah “Fed üzerindeki baskı yoğun olmaya devam edecek. Bunun gibi birkaç veri ardından 75 baz puanlık faiz artışı “masaya geri dönebilir” diyor.

Marketfield Asset Management CEO’su Michael Shaoul, “Nisan ayındaki TÜFE raporu beklenenden biraz daha güçlü geldi ve yükselen fiyat eğilimini tersine çevirmenin ne kadar zor olacağının altını çizdi” dedi. “Zirve TÜFE’nin arkamızda olma olasılığı masada kalmaya devam etse de kabul edilebilir seviyelere geri dönüş yolu, hem zaman hem de potansiyel parasal sıkılaştırma açısından hala biraz uzakta görünüyor.”

S&P 500 endeksi bu yıl %15’ten fazla düştü. 1986’dan bu yana 200 haftalık hareketli ortalama, teknoloji balonu ve küresel finansal kriz hariç, tüm büyük ayı piyasalarında hisse senetlerinde yükselişler var.

Morgan Stanley stratejistlerine göre, hisse senetlerindeki düşüş henüz bitmedi ve büyümenin yavaşlamasına ilişkin artan endişelerin ortasında hisse senetlerinin daha da düşmesi için alan var. ABD hisse senetlerinde on yıl süren boğa koşusuna uzun zamandır şüpheyle yaklaşan stratejist Michael Wilson, bir notta, beş haftalık düşüşlerden sonra bile, S&P 500’ün Fed’in sıkılaştırma politikasının mevcut ortamı için hala yanlış fiyatlandırıldığını söyledi.

Bloomberg

 

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap