ABD Haziran 2022 Enflasyon Verileri Açıklandı

ABD Haziran 2022 Enflasyon Verileri Açıklandı

Piyasaların gözü ABD enflasyon verilerine çevrilmişti. ABD Haziran 2022 enflasyon verileri yıllık yüzde 9.1 olarak açıklandı. Aylık oran ise yüzde 1.3 olarak belirlendi. ABD Mayıs 2022 enflasyon verileri ise yıllık yüzde 8,6 olarak açıklanmıştı. Bu ay için enflasyon beklentisi yıllık yüzde 8.8 seviyesinde olmasıydı. Enflasyon, beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

ABD Haziran 2022 Enflasyon Verileri

Genel çerçevede ABD enflasyon verilerine bakacak olursak, Kasım 2021’de enflasyon verisi yüzde 6,8 olarak açıklanmıştı. Aralık 2021’de ise yıllık yüzde 7 seviyesinde açıklandı. ABD Ocak 2022 enflasyon verileri ise yıllık yüzde 7,5 olarak belirlenmişti.

Haziran ayında da fiyat baskıları yoğunlaştı ve beklenenden daha yüksek bir enflasyon açıklandı. Yıllık yüzde 9.1 olarak açıklanan ABD enflasyonu, aylık ise yüzde 1.3 olarak kaydedildi. Bu, Aralık 1981’den beri en yüksek enflasyonun kaydedildiği bir başka ay oldu.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından yapılan açıklamaya göre, değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, çekirdek TÜFE olarak adlandırılan yüzde 5,5′lik tahmine kıyasla yüzde 5,9 arttı.

Açıklamanın ardından ABD hisse senedi vadeli işlemleri düşerken, Hazine getirileri ve dolar sıçradı.

Yüksek enflasyon oranları, fiyat baskılarının ekonomi genelinde yaygın olduğunu ve satın alma gücünü düşürmeye devam ettiğini gösteriyor.

Pek çok ekonomist bu verilerin mevcut enflasyon döngüsünde zirve olduğunu düşünüyor. Ancak, konut gibi çeşitli faktörler fiyat baskısını daha uzun süre yüksek tutuyor.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap