ABD Hazine Bakanı Yellen, Enflasyon Hızı Hakkında Konuştu

ABD Hazine Bakanı Yellen, Enflasyon Hızı Hakkında Konuştu


Mayıs ayının son günlerinde ABD, Mayıs 2022 enflasyon verisini açıkladı. Bu açıklamaya göre enflasyon, yıllık yüzde 8,6 olarak belirlendi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın da sık sık düşük enflasyon vurgusu yaptığı şu günlerde bir yorum da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen‘dan geldi. Yellen, enflasyonun hızının önümüzdeki aylarda düşeceğini tahmin ediyor.

ABD Başkanı Yellen: Enflasyon Hızı Önümüzdeki Aylarda Düşecek

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon ile ilgili iyimser mesajlar verdi. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’den duyduğumuz resesyon görüşlerini de destekledi.

ABC News‘e konuşan ABD Hazine Bakanı, ülkede enflasyonun kabul edilemez şekilde yüksek olduğunu vurgularken, bunun kısmen Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklı olduğunu belirtti.

Enflasyonun yerel değil küresel gelişmelerden etkilendiğini belirten Yellen, buradaki artış hızının ilerleyen zamanda düşeceğine de dikkat çekti.

Tüketici harcamalarının tüm ekonomik aktiviteye rağmen güçlü kaldığını söyleyen ABD Hazine Bakanı, resesyonun ise kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Hatırlarsanız ABD Başkanı Joe Biden da daha önce resesyonun kaçınılmaz olduğunu söylemişti.

Resesyon Nedir?

Resesyon, ekonomide durgunluk olarak da isimlendirilebilir. Makroekonomide geleneksel olarak reel hayri safi yurt içi hasılanan iki ya da daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif yönlü büyüme göstermesine resesyon denir.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap