ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 15 Milyon Dolar Ödül!

Stevedanews


ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya merkezli Conti fidye yazılımı grubu hakkında bilgi verenlere toplam 15 milyon dolar ödül vereceğini söyledi.

Ödüller, grubun kilit liderlerinin “tanımlanması ve/veya konumu” için 10 milyon dolar ve bir “Conti varyantı fidye yazılımı olayına” katılan herkesin tutuklanmasına yol açacak bilgiler için 5 milyon doları içeriyor.

Price şunları söyledi: “ABD bu ödülü sunmakla, dünya çapındaki potansiyel fidye yazılımı kurbanlarını siber suçlular tarafından sömürülmekten koruma konusundaki kararlılığını gösteriyor.”

Ödül, Dışişleri Bakanlığı’nın Ulusötesi Organize Suç Ödülleri Programı kapsamında verilmektedir.

FBI, 1.000’den fazla kurbanın Conti grubuna 150 milyon dolardan fazla fidye yazılımı ödemesi yaptığını tahmin ediyor ve bu da onun fidye yazılımı varyantını şimdiye kadar belgelenmiş en büyük hırsızlık vakası haline getiriyor.

Geçen ay CNBC, Conti grubunun, fidye yazılımının kaynak kodunun yanı sıra boyutunu, liderliğini ve ticari operasyonlarını ayrıntılandıran sızıntılardan zarar gördüğünü bildirdi. Sızıntılar, Conti’nin Rusya’nın Ukrayna‘yı işgaline verdiği desteğin yol açtığı bir intikam eylemi gibi görünüyordu.

Yine Nisan ayında, Bleeping Computer, Bumblebee adlı yeni bir kötü amaçlı yazılım yükleyicinin, muhtemelen Conti grubunun en son geliştirmesi olduğunu ve fidye yazılımı yüklerini sağlamak için kullanılan BazarLoader arka kapısının yerini aldığını bildirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Blender.io, ABD’nin Kuzey Kore Yaptırım Listesinde!

Araştırmacılara göre, Bumblebee’nin kimlik avı kampanyalarında ortaya çıkması, BazarLoader’ın dosya şifreleyen kötü amaçlı yazılımları teslim etmek için kullanılmasındaki düşüşle aynı zamana denk geldi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap