ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri güçlenmeye devam ederken tüketici güveni enflasyonla zayıflıyor

ABD enflasyonu 39 yılın zirvesinde. ABD-Rus gerginliğinde TL değer kazanıyor!


Dayanıklı mallar için ABD fabrikalarına verilen siparişler mart ayında yükseldi ve ekonomik büyümeyi desteklemeye yardımcı olan iş ekipmanlarına yapılan sürekli yatırıma işaret etti.

Ticaret Bakanlığı rakamları Salı günü gösterdiği gibi, dayanıklı tüketim malları için rezervasyonlar – şubatta %1,7’lik bir düşüşün ardından Mart ayında% 0.8 arttı. Rakamlar enflasyona göre ayarlanmıyor.

Uçak ve askeri donanımı hariç tutan çekirdek sermaye malları siparişlerinin değeri, beklenenden daha büyük bir oranla %1 arttı.

Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahminler, tüm dayanıklı tüketim mallarında %1’lik bir artış ve çekirdek rakamda %0,5’lik bir artış öngörmekteydi.

Rakamlar, ilk çeyrek sona ererken sermaye harcamalarında devam eden bir ivme olduğunu gösteriyor. Şirketler, daha yüksek enerji maliyetleri, tedarik zincirlerindeki değişimler ve vasıflı işgücü çekmenin zorluğu zemininde üretkenliği artırmaya çalışıyorlar.

BMO Capital Markets’in kıdemli ekonomisti Jennifer Lee, “Temel siparişlerdeki sağlam artış, işletmelerin iyi durumda kaldığını ve makine ve ekipmanı toplamaya çalıştıklarını gösteriyor” dedi.

Aynı zamanda, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, Federal Rezerv’in para politikasını sıkılaştırmasıyla artan borçlanma maliyetleri ve talepteki yavaşlamaya ilişkin endişeler daha fazla ekonomik belirsizlik getiriyor.

İlk çeyrek GSYİH rakamları perşembe günü açıklanacak. Dayanıklı tüketim malları raporundan önce, Atlanta Fed’in GSYİH tahmini, işletme yatırımlarının muhtemelen dönem boyunca sağlam bir hızda arttığını gösteriyor.

ABD Tüketici Güveni enflasyon dalgasıyla zayıflıyor

ABD tüketici güveni, mevcut koşullara ilişkin görüşlerin biraz kötüleşmesiyle nisan ayında hafifledi ve daha iyimser gelecek beklentilerini dengeledi.

Conference Board’un endeksi, mart ayında yukarı yönlü revize edilen 107,6 okumadan 107,3’e geriledi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahmin, 108.2’lik bir okuma yönündeydi.

Grubun mevcut koşullar göstergesi 152,6’ya geriledi, ancak pandeminin en düşük seviyelerinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Beklentiler endeksi 77,2’ye yükseldi.

kripto haberleri

The Conference Board’un ekonomik göstergeler kıdemli direktörü Lynn Franco, yaptığı açıklamada, “Enflasyonla ilgili endişeler Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri çekildi, ancak yüksek kaldı” dedi.

“İleriye baktığımızda, enflasyon ve Ukrayna’daki savaş güven için aşağı yönlü riskler oluşturmaya devam edecek ve bu yıl tüketici harcamalarını azaltabilir” dedi.

1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyon, maaşları giderek daha fazla eritiyor, yiyecek, gaz ve barınak gibi temel ihtiyaçlara daha fazla dolar harcanıyor. Tüketiciler şu ana kadar dayanıklı kalıp harcamaya devam ederken, bazı ekonomistler talebin sonunda durgunluğa neden olabilecek bir noktaya kadar yavaşlayacağından endişe ediyorlar. Enflasyondan arındırılmış harcama verileri cuma günü açıklanacak.

Buna rağmen, Amerikalılar on yıllardır en sıcak iş piyasalarından birini yaşıyorlar, düşük işsizlik ve ücretleri artıran işçilere olan yüksek talep ile eşleşiyor.

Bloomberg

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap