AB uyardı: Yeni mali kriz yolda

Avrupa Konseyi, Rusya’yı ihraç etme kararı aldı


Hisse fiyatlarındaki düşüş ve kripto para birimlerindeki derin değer kaybı, yeni bir mali krizin tetikleyicisi olabilir mi? Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bu durumun, yeni bir mali krizi tetikleyebileceğini düşünüyor.

New York’ta teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq’ta geçen hafta kayıp yüzde 8’e dayanırken, yılbaşından bu yana gerileme yüzde 25’i aştı.

Kripto para piyasası da geçen hafta depremle sarsıldı. Piyasa değeri en yüksek olanlardan coinlerden Luna’nın fiyatının 100 dolarlardan 1 centin altına gerilemesi şok etkisi yarattı.

Döviz piyasasındaysa ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahinleşmesiyle diğer paralara karşı değer kazanan dolar, avro karşısında Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

AB yetkilisi Borrell, Rusya-Ukrayna savaşı ve bunun küresel ekonomiye etkileri hakkındaki yazısında AB’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile yakın ekonomik bağları olduğunu ve savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını AB’nin de hissettiğini belirtti.

‘Yoksullar daha fazla etkileniyor’

Borrell, savaş nedeniyle gıda, enerji ve başlıca emtia fiyatlarının baskısıyla enflasyonun sert şekilde arttığını anımsattı.

Enflasyonun, salgının ardından ekonomik toparlanmanın neden olduğu artan talep ve değer zincirinde devam eden kesintiler sonucunda 2021 boyunca yüksek seyrettiğini anımsatan Borrell, savaşın enflasyon artışını hızlandırdığını kaydetti.

Borrell, enflasyonun en yoksulları ve zayıfları daha fazla etkilediğini, dünya çapında eşitsizlikleri de artırdığını bildirdi.

 

 

 

diken.com.tr

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap