44 Ülke Bitcoin İçin El Salvador’da Buluşuyor

Stevedanews


El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dün geç saatlerde attığı bir tweette, 44 ülkenin diğer konuların yanı sıra Bitcoin‘i tartışmak için El Salvador’da bugün toplanacağını söyledi.

Bukele; “Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke), finansal içerme, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ve ülkemizdeki faydalarını görüşmek üzere El Salvador’da bir araya gelecek” dedi.

Bu merkez bankalarının bazıları Nijerya, Mısır, Nepal, Pakistan, Bangladeş, Kenya, Uganda, Ruanda, Paraguay, Angola, Gine ve Madagaskar dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerden oluşuyor.

Bu ülkelerin Bitcoin’i tartışmak için açıkça mı toplandıkları yoksa tam gündemin ne olduğu belli değil.

Bukele‘nin tweetleri, “Bitcoin Beach” adlı Twitter hesabının birkaç ülkenin yetkililerinin Orta Amerika ülkesine uçtuğunu bildirmesinden bir gün sonra geldi ve Bukele toplantıyı resmen onayladı. Bitcoin Beach hesabı, Twitter biyografisinde kendisini “Orange Pill’in dünyanın ilk Bitcoin ulusuna yardım eden küçük topluluğu” olarak tanımlıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: El Salvador’un Elinde Tuttuğu BTC’ler 1/3 Değer Kaybetti

Filistin asıllı devlet başkanı tarafından yönetilen Orta Amerika ülkesi, geçen Eylül ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ayrıca bugüne kadar 2.000’den fazla Bitcoin’i (cari fiyatlarla 60 milyon doların üzerinde) bilançosunda tutuyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap